e-pobierowo.pl
Pobierowo - informacje ogólne
Atrakcje w okolicy
Historia kąpieliska
Fotografie z Pobierowa

Historia

POBIEROWO jest starym lennem rodziny Kleis. Pozostało w rękach tej rodziny, do 1772r, kiedy to w Berlinie umarł hotelarz Ludwig Leopold Georg von Kleist. Jego matka sprzedała później Pobierowo staroście Kleist. Po kilku latach na krótko przejęła Pobierowo inna osoba, od której powróciło w ręce von Kleista. W 1789r otrzymał je, za 22 tysiące Talarów, niejaki Rickman, dotychczasowy dzierżawca Pobierowa. Po jego śmierci, w 1810r miejscowość przejął jego młodszy syn Carl Davod, którego syn Hugo było ostatnim posiadaczem Pobierowa z tej rodziny. Przez kilka miesięcy roku 1895 Pobierowo było w rękach jego 5 synów.

W drugiej połowie XIXw. Pobierowo, podobnie jak inne okoliczne wioski zaczęła tracić swój rolniczy charakter, a to na skutek tego, że ziemia uprawna była zasypywana piaskiem z brzegu morskiego. O ile w roku 1886 w księgach ziemskich zarejestrowanych jest kilkudziesięciu rolników, to na początku obecnego stulecia zaledwie trzech.

W roku 1820 nastąpiło oddzielenie chłopów od majątku ziemskiego należącego od lat do rodziny von Kleistów. Chłopi osiedlili się na zachód od majątku i utworzyli gminę Małe Pobierowo, podczas gdy majątek zachował nazwę Duże Pobierowo. W roku 1896 został odkupiony przez niejakiego Roberta Krause.

Początki kąpieli morskich w Pobierowie, określa się na około 1907r, kiedy to rolnik Frohreich wybudował nad morzem hotel „Seeblick”. Inne rodziny osiadały się po zachodniej stronie miejscowości. W okolicy hotelu powstawały nowe budynki, później powstała masarnia i piekarnia.

Około 1939r- Krauze, właściciel posiadłości dał do podziału około 3000 mórg lasu w Pobierowie, berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais. Ten podzielił Pobierowo w ten sposób, że na każdej mordze przypadały 3 miejsca do budowania o powierzchni 800m2 + 100m2 na drogi. Jak wykazywało ogłoszenie w gazecie, cena zakupu jednego terenu wynosiła ówczesne 663 RM. Osiedlanie się odbywało się przez reklamę i dzięki rozwinięciu w szybkim tempie komunikacji omnibusowej pomiędzy Berlinem i Pobierowem. W ten sposób Pobierowo, z piękną plażą, stało się ulubionym miejscem wypoczynku „berlińczyków”.

Troszkę historii z ust naocznego świadka:

„...istnieje wieś Pobierowo Wielkie z jednym dworem. Wieś Pobierowo Małe z 4-ma domami, w których mieszkają rolnicy. Tam, w domu rolnika Holza babcia spędzała ze swoimi dziećmi ferie (ponieważ była spokrewniona z p.Holzem). Wówczas były jeszcze lampy olejne i podłogi piaskowe. Drogę do plaży dzieci udeptywały same, przedzierając się przez las.

W szkole dzieci opowiadały gdzie spędziły ferie i jak było pięknie. W ten sposób pewien nauczyciel wynajął sobie pewnego razu w Pobierowie pokój u rolnika Frohreicha. Nauczyciel ten przekonał córkę Huldę Frohreich by zaczęła uczęszczać do szkoły hotelarskiej w Szczecinie. Również i brat jej wyuczył się tego zawodu. Dzięki nauczycielowi wybudowali hotel „Seeblick” w pobliżu plaży (obecnie jest to budynek Uniwersytetu Szczecińskiego przy głównym zejściu na plażę), a nauczyciel zatroszczył się o gości. Również syn Holza wykorzystał okazję. Ożenił się z córką jednego gospodarza, odnowił swój dom, powiesił żyrandole, położył nową podłogę [...] W czasie swojego dzieciństwa przyjeżdżałam do Pobierowa w każde Święta Wielkanocne i na ferie jesienne. Z Treptowa (dziś Trzebiatów) można było dojechać małą kolejką do dworu (w Trzęsaczu), później należało iść pieszo jeszcze godzinę aż do Pobierowa Irmgard Gaulke

Stare Pobierowo

Pobierowo - zbiór fotografii oraz skany pocztówek z oresu przedwojennego.

Domki Letniskowe

785 991 075